OLEJOWY NOŚNIK CIEPŁA (ONC)

W gałęziach przemysłu w których wymagane są wysokie temperatury czynnika grzewczego w procesach produkcyjnych stosowana jest para lub woda o wysokim ciśnieniu. Alternatywą dla tych czynników grzewczych jest olej termalny (diatermiczny, diatermalny). Podstawową zaletą instalacji opartej na olejowym nośniku ciepła jest brak konieczności stosowania wysokich ciśnień. Instalacja ONC jest praktycznie bezciśnieniowa z punktu widzenia wytwarzanego czynnika grzewczego.

Instalacje wykorzystujące olejowy nośnik ciepła (ONC) mają następujące zalety:

1. Koszty inwestycyjne i eksploatacje instalacji olejowego nośnika ciepła z reguły są niższe w porównaniu do instalacji parowych i wody grzewczej o wysokim ciśnieniu.
2. Instalacje ONC pracują praktycznie przy ciśnieniu atmosferycznym. Nie jest wymagane stosowanie drogiej armatury i urządzeń zabezpieczających instalacje.
3. Dzięki zastosowaniu oleju jako nośnika ciepła nie występuje problem osadów kamienia kotłowego. Instalacja ONC jest prostsza ponieważ nie zawiera elementów związanych z odsalaniem i odmulaniem.  Użytkownik instalacji ONC nie ma problemów z usuwaniem odpadów (odmuliny i odsoliny).
4. Niskie ciśnienie pracy instalacji ONC – instalacja wyłączona spod nadzoru UDT.
5. Nie występuje problem zamrażania czynnika grzewczego w trakcie postoju instalacji w zimie (odporność na zamarzanie w temperaturach ujemnych) możliwość wyłączenia instalacji nawet w okresie zimowym bez obawy o zamrożenie przewodów.
6. Olej termiczny nie powoduje korozji.
7. Olej termiczny nie zawiera soli co wpływa pozytywnie na pracę kotła.
8. Brak konieczności uzupełniania czynnika grzewczego czynnik grzewczy znajduje się cały czas w obiegu, nie występują straty czynnika grzewczego.
9. Brak instalacji kondensatu.
10. Możliwość wykorzystania olejowego nośnika ciepła do chłodzenia również w tym samym układzie.
11. Możliwość osiągnięcia temperatury oleju termalnego do 320°C.
12. Łatwość i dokładność regulacji temperatury oleju termalnego zarówno po stronie kotłów ONC jak również odbiorników.
13. Instalacja olejowego nośnika ciepła może stanowić jedno źródło ciepła, które rozprowadzone zostanie po całym zakładzie. Tam gdzie jest konieczne (np. ze względów technologicznych) możliwe jest stosowanie wymienników lokalnych np. dla produkcji pary, wody gorącej. Można łatwo osiągać różne temperatury dla różnych odbiorników w pojedynczym systemie.
14. Brak problemów z przygotowaniem (uzdatnianiem) wody zasilającej.
15. Wysoka sprawność układu.
16. Instalacja olejowego nośnika ciepła jest możliwa do zastosowania miejscowego.

Źródłem ciepła dla kotłów olejowego nośnika ciepła może być: gaz, olej opałowy, paliwa stałe.

Szukasz RozwiązaniaProfesjonalizmu?

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com