Moc energii cieplnej transportowanej przez olej termalny jest funkcją jego natężenia przepływu i temperatury.
Głównym zadaniem eksploatacyjnej regulacji każdego układu grzewczego jest doprowadzenie do każdego z odbiorników czynnika grzewczego w takiej ilości i o takiej temperaturze aby zapewnić pożądaną jego pracę w układzie technologicznym w dopuszczalnym paśmie tolerancji.
Regulacja taka powinna zmieniać nadążanie za obciążeniami wydajność cieplną urządzeń grzewczych, które dobierane są na warunki obliczeniowe (nominalne).
W obiegu odbiorników może być zastosowana regulacja jakościowa lub regulacja ilościowa.
W pierwszym przypadku regulacja ogranicza się do zmiany temperatury oleju termalnego zasilającego i powrotnego przy nominalnej, stałej wartości jego natężenia przepływu.
W regulacji ilościowej przy stałej temperaturze oleju grzewczego na zasilaniu i powrocie ilość transportowanego ciepła zależy od natężenia przepływu.
Zmianę natężenia przepływu w układzie odbiornika można uzyskać przez sterowanie elementem dławiącym (zaworem regulacyjnym dwudrogowym), przez rozdzielenie strumienia (zastosowanie zaworów regulacyjnych trójdrogowych).
W obiegu kotła układu olejowego nośnika ciepła występuje zawsze nominalna, stała wartości natężenia przepływu oleju termalnego.
Szukasz Rozwiązania Profesjonalizmu?
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
    pl_PL